penízeVýměna Bojleru

Při rekonstrukci koupelny se z důvodu drahého vyvložkování komínu zákazník rozhodl pro výměnu plynového průtokového ohřívače (karma)za el.zásobník (bojler). Je to výhodné nebo nevýhodné? Posuďte sami a přečtěte si tento článek.

Původní plynový průtokový ohrívač již nevyhovoval platným normám a bylo ho nutné vyměnit. Zakázník plánoval rekonstrukci koupelny včetně nových rozvodů vody, kanalizace a elektřiny, jelikož již v minulosti došlo k havárii kanalizace.

Co by kolik stálo:

výměna plynového spotřebiče za nový – vyvložkování komínu cca 15.000.-kč, revize plynu 1500,- kč, nový plynový spotřebič bez věčného plamínku 9000.- kč, úprava plynového potrubí 1500.- (která by se ještě mohla o pár tisíc prodražit, kdyby potrubí neprošlo revizí)

celková cena by se vyšplhala na cca 27.000.- Kč a možná více za výměnu plynového ohřívače.

výměna plynového spotřebiče za elektrický zásobník – 100l el zásobník 7600.- kč, nový přívod elektřiny včetně jističe 3500.- revize elektro 1500.-

celková cena byla okolo 12.600.-Kč při montáži boileru. (Tak se zákazník rozhodl samozřejmě pro levnější variantu :))

 

Výhody a nevýhody:

Velkou výhodou plynového (karmy) průtokového ohřívače je, že máte k dispozici vždy tolik teplé vody o stejné teplotě kolik potřebujete a plynový spotřebič nezabírá mnoho místa a nemá žádnou spotřebu, když vodu neohřívá. Jeho životnost bývá 10-15let. Nevýhodou plynového spotřebiče bývá nutnost častého čištění spalinového prostoru a hořáku, revize kouřových cest, otvor o požadované velikosti ve zdivu či ve dveřích. Při nedodržení výše popsaných nevýhod může dojít k otravě při nadýchání spalin, které neudržovaný spotřebič může vyprodukovat.

2014-04-30 12.51.43

Výhodou u elektrických zásobníků (boilerů) teplé vody je nenáročnost na jejich údržbu, i když by se mělo provádět jejich čištění popř. výměna sond, pokud jsou jimy vybaveny. Další výhodou je, že jdou zapojit na tzv. noční proud, který by Vám měl ušetřit nějkou tu kačku. Co se týče vzduchu nepotřebujete žádné díry ve zdivu ani žádný komín, takže se zásobník dá umístit téměř kdekoli v koupelně. Nevýhodou elektrických zásobníků vody jsou jejich rozměry, jelikož pokud je používán na noční proud, je vhodné zásobník naddimenzovat. Zásobníky není vhodné umísťovat nad vany, poněvadž by mohlo dojít k úrazu elektrikým proudem. Další a to velkou nevýhodou je, že vodu předehříváte, tudíž pokud jí nepotřebujete, stejně platíte korunky, aby Vám byla kdykoliv k dispozici. Jestliže je zvolen menší zásobník, může dojít k vyčerpání zásoby teplé vody (vždy se to stává, když máte zrovna namydlenou hlavu šampónem :)) a opětovnému ohřátí dochází (pokud nemáte noční proud) až po cca 2 hodinách, někdy i déle, opět záleží na velikosti zásobníku, který se ohřívá.

 

Doufám, že jsem Vám tímto pomohl při rozhodování, zda-li budete ohřívat vodu plynem nebo raději elektřinou. Zajisté jsem neuvedl všechny výhody a nevýhody, myslím, že jich určitě najdete vícero…

Váš Instalatér

 

původní stav plynový průtokový ohřívač nový stav elektrický zásobník
před rekonstrukcí po rekonstrukci

 

 

Pěkný bojler Ariston Velis 
IMG_0525

Výměna plynového spotřebiče Mora TOP, za nový designový elektrický boiler Ariston Velis.

Výměna obnáší demontáž stávajícího plynového spotřebiče, zaslepení plynového potrubí a starého komínu. Nový rozvod elektro od jističů k novému boileru, drobné zednické úpravy, a samotná montáž a zapojení nového elektrického zásobníku, neboli boileru.

Ariston Velis je velice zajímavý designem a i stylem provedení, vyrábí se mnoha barevných úpravách. Tou základní je stříbrno bílý obal, který se hodí do každé koupelny. Má dva zásobníky vody takže je voda ohřívána rychleji než je tomu u klasických boilerů.

Instalace se dá zvládnout za pár hodin i s menšími opravami zdí.

Na to že tyto bojlery jsou vyrobeny v Číně, dosahují docela dobré kvality!

cena celkové instalace se pohybuje okolo 10.000.- bez DPH