/gallery/pakova-vodovodni-baterie-1.jpg

Ústrojí většiny pákových vodovodních baterií je tvořeno dvěma plastovými nebo keramickými disky uzavřenými v kartuši pákové vodovodní baterie. Pokud otáčíte ovládací pákou baterie, potom se otáčí také disk mechanismu v kartuši. Voda bude naplno téci z ramínka vodovodní baterie ve chvíli, když se otvory v discích kartuše ustaví proti sobě.

V případě že voda kape zpod rukojeti, nebo kape z ramínka pákové vodovodní baterie, vyměňte celou sadu o-krožků a těsnění v baterii za nová identických rozměrů. V případě že tato výměna neodstraní problém s kapáním pákové vodovodní baterie, vyměňte kompletní vložku (kartušovou vložku nelze rozmontovat, aby jste vyměnili pouze disky). V případě že je průtok vody slabý či nestabilní, jsou pravděpodobně zaneseny průtokové otvory kartuše vodním kamenem. V takovém případě stačí otvory na discích vložky očistit.

Co je potřebné pro opravu

Nářadí
Šroubováky, inbusový klíč, jemný kartáček

Čas nutný k opravě
Méně než hodina

Dovednosti
Být schopen/na uzavřít hlavní uzávěr vody, demontovat pákovou vodovodní baterii, pracovat s malými díly

Materiál
Sada těsnění a o-kroužků pákové vodovodní baterie, silikonová vazelina

Předpříprava
Zastavit hlavní uzávěr vody, vložit zátku do umyvadlové výlevky, zakrýt umyvadlo hadříkem, jež zachytí spadlé součástky

Upozornění
Pozorně si zaznamenejte směr, pořadí a rozmístění součástek pákové vodovodní baterie ještě před anebo při demontáži tak, aby jste je mohli montovat správně zpět. O-kroužky a podložky jsou obvykle umístěny v pákové vodovodní baterii na dvou místech. Je možné, že se bude muset úplně rozmontovat páková vodovodní baterie, aby jste se k těmto těsněním dostali.

Následný postup opravy nemusí být totožný s postupem opravy vašeho typu vodovodní baterie.

 

1 krok
Zastavte hlavní uzávěr vody a otevřete páku baterie, aby mohla vytéci voda z rozvodu vody. Abyste sundali rukojeť pákové vodovodní baterie, bude třeba vyšroubovat jistící šroubek, který se ve většině případů nachází ukryt za značkou teplé a studené vody na rukojeti vodovodní baterie. Po vyšroubování jistícího šroubku sundejte rukojeť a demontujte krytku kartuše.

Pakova-vodovodni-baterie-2

2 krok
Demontujte vložku vodovodní baterie a zaneste ji s sebou do specializovaného koupelnového studia, kde vám poradí jakou sadu náhradních těsnění koupit. O-kroužky mohou být snadno vyjmuty z vložky rukou, bez použití jakých-koli nástrojů.
Několik typů pákových vodovodních baterií může mít kartušovou vložku osazenou jedním větším těsněním, místo několika menších samostatných o-kroužků. V takovém případě prostě vyměňte kompletní těsnění. Osobně doporučuji vyměnu celé kartuše, poku tělo baterie je zachovalé.

Pakova-vodovodni-baterie-3
3 krok
U některých typů se po demontáži dolního disku objeví další gumová těsnění. Demontujte je menším šroubovákem, dávejte však pozor, aby jste šroubovákem nepoškrábali vložku. V případě že je vložka poškrábaná nebo prasklá, vyměňte ji za novou. Pokud je samotná kartuš v pořádku, kupte sadu o-kroužků a těsnění určenou pro vaši pákovou vodovodní baterii.
Některé typy pákových vodovodních baterií jsou osazeny u patice dalšími těsněními. Ty se mohou v průběhu doby opotřebovat a voda z baterie pak proniká u patice. Demontujte šroubovákem opotřebované kruhové těsnění a odstraňte nečistoty z místa kde byly usazeny. Namažte nová těsnění silikonovou vazelinou a usaďte je na místo původních.
V případě že voda kape pod kuchyňskou skříňkou, přitáhněte spoje přívodu vody k vodovodní baterii uvnitř skříňky (vztahuje se na stojánkové vodovodní baterie).

Pakova-vodovodni-baterie-4

4 krok
Ještě před usazením nových těsnění a o-kroužků do vložky vodovodní baterie očistěte příslušné plochy od vodního kamene a nečistot. K očištění může být použito obyčejného kartáčku na zuby. Naneste na těsnění a o-kroužky silikonovou vazelinu a nasaďte na místo původních.

Pakova-vodovodni-baterie-5

5 krok
Zkompletujte vložku baterie, nasaďte ji na pákovou vodovodní baterii a vše smontujte. Baterie prodávané u nás mají většinou kartuš přitaženou 6hrannou matkou po celé šíři baterie, nikoli šrouby jako je to na obrázku.

Pakova-vodovodni-baterie-6

Rada na konec: pokud nevíte přesný typ, nebo si nevíte rady s nákupem přesného typu kartuše, kupte si raději novou baterii, na kterou dostanete 2 roky záruku. Osobně doporučuji českého výrobce nejlépe řadu Metália, kde v případě poruchy Vám baterii v záruce opraví u Vás doma.

Přidat komentář

Autor:

Text:

Opište tento text:

CAPTCHA

Komentáře

12)  Roman Maruna (19.10.2014 00:47)

Dobrý den,
Mohu Vás odkázat sem :))
http://bydleni.idnes.cz/vodovodni-baterie-03g-/koupelna.aspx?c=A140727_233245_koupelna_rez

11)  Šada (20.09.2014 07:33)

Díky za návod. Marně hledám instalatéra, který by mi vyměnil těsnění.Chtějí měnit hned celou baterii. Novou před třemi roky.
Asi se do opravy pustím sama.Seniorka instalatér.

10)  martin (22.06.2014 22:02)

Taky souhlasím s Messi.
Většinou je závada jen těsnění v korunové hodnotě.
Doporučuji i lajkum rozebrat baterii vyčistit a vyměnit těsnění a vše bude fakčit.Dát pozor při rozebírání a následné skládáni baterie.pokud není nic ulomeného nebo strženého bude stará baterie plně funkční.

9)  Karel (01.06.2014 12:01)

Dobrý den, při hledání pomoci s výměnou kartuše jsem narazil na vase stránky. Máme vodovodní baterii Sinks ARMANDO VICARIO Capri 4 Onyx Black a po roce a půl začala baterie protíkat. V prodejně jsme dostali novou kartuši, ale dle internet je to ta nejlevnější za 200 Kč. Otázka:
Už jste se setkal s tím, že u těchto baterií se používají jako náhradní tyto levné kartuše? A druhá otázka: Snažil jsem se ji vyměnit, ale nejde mi povolit červík, jistící páku. Nerad bych ji násilně páčil. Pokud se mi nepodaří odjistit červík, je způsob výměny kartuše?
Děkuji za radu.

8)  Vláďa (30.05.2014 03:09)

Zrovna se chystám něco udělat s 12 let starou stojánkovou baterií Paffoni, kape okolo otočného raménka. Už jsem těsnění měnil dvakrát, naposled moc dlouho nevydrželo. Snažil jsem se vždycky povrch vyčistit od usazenin od vody, naposled se to už moc nedařilo a proto se taky těsnění brzo vydřelo. Jen nevím, jestli se na tak starý typ ještě koupí těsnění. Ale zkusím. Nenapadlo mě těsnění mazat silikonovou vazelínou, to vidím až tady. Možná v tom je tajemství úspěchu, aby těsnění vydrželo. Jinak moc děkuji za návod, neměním to každý den :-) a vždycky jsem baterii sundával ze stolu, abych pak následně zjistil, že se do toho leze z druhé strany a sundávat jí není potřeba :-(

7)  Roman Maruna (04.05.2014 20:40)

Dobrý den,
dle typu baterie od 500.- kč
montáž baterie 500.-
doprava 300.-
S pozdravem Roman Maruna

6)  jarka812seznam.cz (04.04.2014 18:05)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bychom zaplatili instalatérovi za nákup a výměnu baterie v koupelně u umyvadla. Za odpověď děkuji. Javůrková

5)  Vašek (23.03.2014 15:25)

1) Messi (25.03.2013 14:35)

Naprosto s Vámi souhlasím , dnes neexistují řemeslníci, ale jakýsi "vyměňovatelé" všeho !
Opravdové PLÝTVÁNÍ vším!
Dělal jsem toto celý život , nebyl problém vyměnit těsnění , nebo sedlo a jelo se dál. Dnes kdekdo vyrábí "všechno", ale v kvalitě bídně přes záruku . Já mám teď v baráku baterie ze Znojma, 1 mi začíná nahoře téct , tak se do toho pouštím

4)  Roman Maruna (13.02.2014 19:35)

Dobrý den,
myslím že již dnes vyjde levněji vyměnit celou baterii..
Bude mít zas na pár let klid.
Pokud ovšem kartuši měníte, záleží hodně též na jejím umístění v baterii a též jemném přitažení.. dále je dobré zkontrolovat dosedací plochy těsnění, jesli na nich není vodní kámen..

3)  Jirka (08.02.2014 21:37)

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat, jaká může být hodně častá příčina porouchání kartuše?
Bydlím v podnájmu, jsem zde asi 3/4 roku, a už jsem zde 2x kartuše měnil (v kuchyni a umyvadlo v koupelně), a teď budu muset další dvě koupit (opět začalo kapat v kuchyni, a nyní ještě ve vaně).
Po výměně kartuší to přestalo, a teď po cca 4 měsících znovu... Přeci není normální měnit 4 kartuše za 8 měsíců :(

1 2   »TOPlist